Voliť? Voliť! ... alebo od goríl k trom opiciam

Autor: Barbora Šikutová | 3.3.2012 o 18:52 | (upravené 3.3.2012 o 20:00) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  744x

Všetci, čo ste zo "špinavej politiky" generálne znechutení, chamtivosťou gorilích samcov a samíc v duši dotknutí, opovrhujúci nečestnosťou a pokrytectvom figúrok v celom politickom spektre – aj vás za týmito klišé chápem, ale ... nezostaňte pri troch opiciach!

Hovoria z nás najčistejšie ľudské ideály. Vieme si vysnívať, ako by náš štát mohol výborne fungovať: vzoroví lídri, všade samí slušní a ochotní úradníci, poctiví občania na druhej strane. Vlastne všetci na jednej strane. Ale nie je to tak. Škoda reči. Chce to roky, generácie zrenia politikov i nás - más. Veď predsa chamtivosti a osobnému prospechu vo veľkom sa darí len tam, kde sú v malom bežne tolerované drvivou väčšinou. Vitajme doma. Chce to hodnotový posun nás všetkých, vývoj. Realita nepustí. A ani skutočná sebareflexia.

A tu, ako nám v mrazivej zime spadol záves decentnosti z našej opičej politickej reality, ozvali sa v mnohých hlasy iných opíc. Hlasy s typicky našim riešením: umývajú si ruky, zatvárajú oči a uši, chcú nechať prepadnúť svoj hlas. Neriešiť, až kým realita nebude podľa ich predstáv. Kým sa z blata nevynorí niekto "hodný zvolenia". Naoko síce vzišli z ideálov, no pre básnika sú to hlasy tragédie bezmocných, hlasy nedôvery maloverných. Ľahostajných k politickej realite, ktorá tak veľmi potrebuje zmenu. Hlavne našu. Nech sa tu zatiaľ deje čo chce? Ja vyleziem keď raz budú lepšie časy? Tento postoj už nemá nič vznešené z ideálov. Ideály treba žiť, dať im dýchať reálny vzduch, aj keď nám smrdí ako smog. Nie si ich vykastrované nechať povaľovať len v našich pekných hlavách.

Lenže čo dovtedy?

Tým, že si vo voľbách vyberieme takých hráčov, ktorí síce majú od dokonalosti ďaleko, no sú z toho, čo je v hre, hodnotovo a ľudsky najbližšie k tomu, v čo veríme, akokoľvek slabo za nás zatiaľ kopú, konáme predsa v súlade s našimi ideálmi. Dávame im reálny rám a život. Tvoríme si tu štát, svet a realitu podľa seba.

Celkom mimo brehov tejto reality plávu naše malé bezmocné opice, s hlavami plnými pekných myšlienok, ktorých slabosť a ľahostajnosť umožňujú prežiť tým väčším.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena elektriny klesla podľa regulačného úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?