Voliť? Voliť! ... alebo od goríl k trom opiciam

Autor: Barbora Šikutová | 3.3.2012 o 18:52 | (upravené 3.3.2012 o 20:00) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  741x

Všetci, čo ste zo "špinavej politiky" generálne znechutení, chamtivosťou gorilích samcov a samíc v duši dotknutí, opovrhujúci nečestnosťou a pokrytectvom figúrok v celom politickom spektre – aj vás za týmito klišé chápem, ale ... nezostaňte pri troch opiciach!

Hovoria z nás najčistejšie ľudské ideály. Vieme si vysnívať, ako by náš štát mohol výborne fungovať: vzoroví lídri, všade samí slušní a ochotní úradníci, poctiví občania na druhej strane. Vlastne všetci na jednej strane. Ale nie je to tak. Škoda reči. Chce to roky, generácie zrenia politikov i nás - más. Veď predsa chamtivosti a osobnému prospechu vo veľkom sa darí len tam, kde sú v malom bežne tolerované drvivou väčšinou. Vitajme doma. Chce to hodnotový posun nás všetkých, vývoj. Realita nepustí. A ani skutočná sebareflexia.

A tu, ako nám v mrazivej zime spadol záves decentnosti z našej opičej politickej reality, ozvali sa v mnohých hlasy iných opíc. Hlasy s typicky našim riešením: umývajú si ruky, zatvárajú oči a uši, chcú nechať prepadnúť svoj hlas. Neriešiť, až kým realita nebude podľa ich predstáv. Kým sa z blata nevynorí niekto "hodný zvolenia". Naoko síce vzišli z ideálov, no pre básnika sú to hlasy tragédie bezmocných, hlasy nedôvery maloverných. Ľahostajných k politickej realite, ktorá tak veľmi potrebuje zmenu. Hlavne našu. Nech sa tu zatiaľ deje čo chce? Ja vyleziem keď raz budú lepšie časy? Tento postoj už nemá nič vznešené z ideálov. Ideály treba žiť, dať im dýchať reálny vzduch, aj keď nám smrdí ako smog. Nie si ich vykastrované nechať povaľovať len v našich pekných hlavách.

Lenže čo dovtedy?

Tým, že si vo voľbách vyberieme takých hráčov, ktorí síce majú od dokonalosti ďaleko, no sú z toho, čo je v hre, hodnotovo a ľudsky najbližšie k tomu, v čo veríme, akokoľvek slabo za nás zatiaľ kopú, konáme predsa v súlade s našimi ideálmi. Dávame im reálny rám a život. Tvoríme si tu štát, svet a realitu podľa seba.

Celkom mimo brehov tejto reality plávu naše malé bezmocné opice, s hlavami plnými pekných myšlienok, ktorých slabosť a ľahostajnosť umožňujú prežiť tým väčším.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?