Ženské kruhy, alebo čo chlapci nedajú

Autor: Barbora Šikutová | 10.10.2012 o 20:14 | (upravené 10.10.2012 o 20:39) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  706x

Zdalo sa, že to môže byť zaujímavá nová aktivita po práci. Objavením tohto cvičenia pre ženy však na svoje miesto nečakane zapadol v mojej duši ďalší liečivý kus pochopenia ženstva a samej seba. Chcela by som sa s Vami podeliť o túto nezvyčajnú skúsenosť.

Je zjavne celkom iné, keď sa stretnete dve s kamoškou a keď sa stretne žien desať. Keďže sa rada bavím o živote hlbšie, vo dvojici, keď sa dobre poznáme, dôveru a intimitu cítiť hneď. Musí to byť predsa trocha chladné, keď si cudzí ľudia spolu cvičiaci v skupine popri tom majú otvorene vymieňať, veď každý si prirodzene chráni svoje súkromie  - rozmýšľala som, celkom po chlapsky, keď som dostala pozvánku na kurz Kvetov ženstva. Prostredníctvom niekoľkých zostáv energetických cvičení nás kurz mal postupne doviesť k spojeniu sa s vlastným telom a dušou, oživiť používanie intuície, umocniť precítenie našej vnútornej sily, krásy a ženskosti. Prečo nie, dá sa to, ak sú zostavy prepracované a naučím sa ich zvnútorniť, pravidelné domáce cvičenie môže dať veľa. Veď ženstvo sídli v tele a keď sa doň ponorím...  No v pozvánke ma vyrušilo „zdieľanie", ako jedna z metód okrem cvičenia a tanca. Nemám veľa skúsenosti so ženským kolektívom určite aj preto, že priadky a iné spoločné zvyky už vymreli a tak sa mi ako typickej „osamelej" žene z mesta vôbec nepozdávalo, byť súčasťou spoločného zdieľania desiatich cudzích ženských.

Realita ma však dobehla. Boli sme cudzie, aj vekovo rôzne, mamy, aj baby, každá iná, ale všetky otvorené a s rovnakou chuťou zažiť a zúčastniť sa. Uvoľnila nás skvelá hudba, ťahanie si kariet a spoločné čítanie ich symboliky, spoločné bavenie sa nad ich odkazmi, tanec so zaviazanými očami, mäkké svetlo sviečok, jemná vôňa. Po pár hodinách stretnutia sme už neboli celkom cudzie. A keď prišlo na vzájomnú masáž šije sediacich za sebou do kruhu, cítila som sa prirodzene dobre. Zároveň prijímajúca aj dávajúca, v kolese spojená so všetkými. Cítiaca, čo všetko mi dali minulé generácie žien za mnou, aký bohatý zdroj sily a múdrosti mám v sebe ja, pripravená sa o ňu deliť, dávať všetkým mojim blízkym ako aj budúcim generáciám žien predo mnou. Prišla som medzi desať cudzích ľudí a odchádzala z kruhu, spolku žien. Doposiaľ som brala ženy aj mužov, že sú pre mňa rovnako dôležití. Dokonca v skupine mužov som sa ako obletovaná samička cítila lepšie. Radšej mám inteligentné debaty ako slepačenie o varení a móde, a tak som sa ženským spolkom radšej vyhýbala. Tento zážitok bol však úplne iný. Určite nie každá žena by na Kvety ženstva šla - už len ten podozrivý názov. Aj preto sme sa tam stretli práve tie otvorenejšie a viac na vlastné vnútro zamerané. Vďaka nášmu zameraniu sme sa dokázali spojiť na báze otvorenosti, tvorivej spolupráce, vzájomnej výmeny a radostnej podpory.  A vytvorili tak veľmi pohodovú atmosféru. Aké veľmi ženské! A aké pozitívne a posilňujúce. Už sa teším na ďalšie stretnutie v kruhu o necelý týždeň. A som zasa raz strašne rada, že som ženská. Kvôli tej pridanej hodnote - pre tento druh spoločných zážitkov, vyhradený len nám.

Nechápte ma zle, vážim si a obdivujem mužov. Sú tak zábavní a výkonní a dopĺňajú nás, ale ...skúste si predstaviť stretnutie desiatich mužov vo voľnom oblečení, sediacich do kruhu telo na telo ako dávajú jeden druhému svoju podporu, pokojne a vnímavo sa navzájom masírujúc.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena elektriny klesla podľa regulačného úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?