Na skoky do života netreba nič. Len seba.

Autor: Barbora Šikutová | 21.7.2012 o 21:02 | (upravené 21.7.2012 o 22:02) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  463x

Zmietali ním pochybnosti: „Chcel by som ísť cestovať, ale neviem, či môžem." No môj, sám si musíš dovoliť. „Mal by som si začať budovať kariéru." Jasné rána! A do tretice najväčší blaf: stratil by prehľad o našej legislatíve! Jasné, právnický žabiak, bez praxe nevieš nič, veď nemáš čo stratiť - už to vo mne vrelo, kým chlapec hľadal podporu. Ako to vrie vždy, keď tichý hlások túžby po novej skúsenosti, volanie šťavnatého dobrodružného života zákerne prekrikuje spoločensky perfektne konformné dožadovanie sa jedniného Správneho Plánu.

Bol na seba príliš prísny, veď dnes už aj väčšina z aktivity odchádzajúcej generácie hádam berie na milosť cesty a úlety mladých po škole, čo ešte „nič nemajú": „Nech si chalan ide, má ešte čas zapustiť korienky, má ešte šancu, veď snáď bude normálny, ako my." Eštežetak.

A čo my? Keď sa žitia ako sa nám páči stále nechceme vzdať? Zrada Správneho Plánu neprejde s pochopením. Prinajlepšom Divní. O to je zrada ťažšia a o to je nás menej. Veď predsa najneskôr po magickej tridsiatke ako keby ťa mal trafiť blesk poznania, máš mať vo všetkom jasno konečne. Rozhodnutia na desaťročie dopredu. Pozície zaistené. Vymaľované. A v hlave vytreté naivnou túžbou po nemennosti, po jednoduchom bezpečí známeho, po istote postupu podľa Správneho Plánu. Známou vychodenou cestou. Proti autenticite a proti vlastnej živosti.

V inej situácii ako chalan sme pritom len navonok. Viac výhovoriek, aj viac vonkajších obmedzení. Menej odvahy a dôvery. Vo vnútri je to ten istý boj - Vývoj verzus Stagnácia. Duša lobbuje za vývoj rečou túžby, záujmu, nadšenia pre nové. Retardér v nás hlasno straší opatrnými racionálnymi argumentami. A v slabších hlavách vymyslené nebezpečenstvo nadobúda vekom obludné rozmery.

Prepadajú ma desivé predstavy, takmer pietne spomienky na všetkých dobrodruhov, čo skončili ozajstný život v tridsiatke a už len plánujú. Myslím na tých, čo si ešte nikdy netrúfli. Spomínať a ticho závidieť je smutné. Ešte smutnejšie nepoznať.

Koniec apokalypsy. Naskočiť späť do Života sa našťastie dá hocikedy. Len sa rozhodnúť komu dôverovať: sebe, alebo Správnemu Plánu? A verte mi, nič sa nevyrovná pocitu sily, ktorým ma napĺňa seba-vedomie, že žijem dobrovoľne bez istoty budúceho vývoja, ale isto slobodne a podľa seba ... práve hľadám zaujímavú prácu mimochodom : ))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?